Milé ohlédnutí za dalším ročníkem berounského keramického trhu, fotografie 9. – 10. září 2023

Archiv | První strana
9. 10. 2023 | J. S. Izbická

Opět díky vám úžasná atmosféra…

Děkujeme vedení města za podporu, našim fotografům za detailní foto reporty z nichž vznikla tato koláž a vám všem, co jste do Berouna přijeli za inspirací i nákupem. Máme skvělé publikum.

„Máme za sebou další ročník keramického trhu v Berouně. Stánky jsou již zbourány a odvezeny, zákazníci si svoje úlovky rozbalili doma a těší se z nových kousků ve svých sbírkách.

Počasí nám letos přálo, jako snad nikdy ne. Na nebi ani mráček a teplota se od ranního chládku vyšplhala na podobnou teplotu, jako máme my keramici u svých pecí v dílnách. No keramici mají teplíčko většinou rádi a jsou na ně zvyklí. Azbestovou odolnost tentokrát předvedli i návštěvníci. Skvělá byla mlžná osvěžující brána, bohužel pouze v sobotu.

Jezdím na trhy už celou řádku let a musím v tomto ohledu neskromně říci, že mám mezi návštěvníky už svoje věrné zákazníky. (Ostatně věřím, že i další prodejci mají zase své). To, že se jedná o velký svátek keramiky, to, že jde o milá a někdy velmi důležitá setkání, o tom už bylo napsáno jistě hodně. Nerada bych omílala stejné fráze, ale faktem je, že rok od roku nabývá ten trh na významu a má nakročeno i „za hranice Česka”. Návštěvníci ať poučení nebo i ti ostatní si vždy nacházeli mezi stánky to „své”. Na druhou stranu bych si přála, aby se celková úroveň trhu nadále zvedala a aby kvalita tvůrců spolu s trhem rostla. Je znát, že zvolna se povědomí o kvalitě zpracování mezi lidmi všeobecně šíří a prodejci s nízko pálenou keramikou nebo použitím olovnatých glazur z trhu mizí. I kýčové zboží na stáncích je vidět rok od roku méně, i když tady bych řekla, že jsou ještě malinko rezervy.
V letošním ročníku chválím doprovodné keramické akce, citlivá hudební vystoupení, ukázky řemesel, návštěvnickou tombolu (dobrá propagace) i soutěž! V tomto ohledu jsem moc ráda, že proběhla ukázka stavby a výpalu v peci na dřevo, s potěšením jsem shlédla novou výstavu v Muzeu keramiky a znovu jsem se podivovala nad rozmanitostí a šikovností kolegů keramiků.
Soutěž na travnaté ploše je už dávno skvělou tradicí a tak v ní pojďme pokračovat. Letos se mi zdálo trochu méně přihlášených prací, a tak chci vyzvat další kolegy – odměna výhercům je rozhodně příjemnou motivací! Mohu potvrdit i ze své zkušenosti. To, že se podařilo zorganizovat a angažovat odbornou porotu s hvězdným obsazením na hodnocení našich prací to je opravdu skvělé!

Z praktických věcí bych velmi ráda pochválila (od Covidu) zachované rozestupy mezi stánky (i když za vyšší cenu pronájmu), které dělají trh mnohem příjemnější nejen pro nás prodejce, ale věřím, že i pro zákazníky. Organizace dopravy je tradičně perfektní a znovu díky všem, kdo se na ní podílí! Taky mám radost, jak jsou (alespoň kolem mého stánku) kolegové všichni při příjezdu i odjezdu ohleduplní a jak si pomáhají.
Trh, doba i okolnosti se v čase proměňují. Vstoupili jsme všichni do těžších časů krize, kterou Covid i válka na Ukrajině posunuly do další fáze. Pro nás tvůrce, kteří se věnujeme keramické práci, je doba dvojnásob tvrdá a všichni víme proč. Nezbývá, než vytrvat a věřit, že našim zákazníkům zůstane chuť a prostředky se i nadále obklopovat keramikou, kterou si i v budoucnu pořídí třeba na dalším ročníku keramického trhu v Berouně. Tak ať žije další ročník 2024!“

Linhartová Radka – porcelán
Vítězka soutěže – ZAHRADNÍ KERAMIKA

vybrala porota za vysokou řemeslnou úroveň
https://htberoun.cz/project/linhartova-radka/

 

Prosíme, berte na vědomí, že se jedná o akci veřejného charakteru a je audiovizuálně dokumentována. Budete-li na fotografii a se zveřejněním fotografie z této akce nesouhlasíte, napište nám. Vaše fotografie bude z výše uvedených webů ihned odstraněna. Ostatní viz obecné nařízení o ochraně osobních údajů GDPR.

Hrnčířské trhy Beroun