Zvonkohra – skrze Vaše uši pohladí Vám duši – Harmonie Zvuku

Blog
1. 3. 2021 | J. S. Izbická

Letošní oslava 19. hrnčířských a řemeslných trhů se bude konat, bude-li doba již příznivější, na téma: Zvony, zvonky, zvonkohra

Zvonkohra

„Zvuk je vibrace. Vibrace je pohyb. Pohyb je život. V harmonii pak nacházíme soulad. Soulad se sebou samým, soulad s bližními a okolím, soulad se životem a jeho Zákony.“

 

Jedním z vystavovatelů na toto téma je Tomáš Jarošek. 

Řekněte, prosím, něco o sobě a o Harmonii Zvuku – značce, za kterou stojíte.

Harmonie Zvuku je svět muzikoterapie a umělecké výroby hudebních nástrojů. Můžete si u nás vybrat jedinečné nástroje, které mají duši. Odhalujeme krásu dřeva, obohacujeme ji čistými tóny vibrujícího kovu a předáváme Vám jedinečný celek jako samohrající kalimbu, zvonkohru s posláním nebo terapeutické tónové trubice. Kromě hudebních nástrojů můžete s námi na vlastní kůži (na vlastní uši?) prožit muzikoterapii. Moc mne baví dělat hudební relaxace, muzikokruhy, přednášky či semináře. Během takovýchto setkání se vzájemně obohacujeme a následné všední dny mnohým přijdou víc prosvětlené. Jsme vděční, že můžeme přidávat tyto harmonické cihličky do životů jiných lidi.

Můžete více představit nástroje, které si u vás mohou návštěvníci berounských trhů pořídit?

Ano, v tuto chvíli nabízíme především kalimby a zvonkohry. Ty jsou pro každého, tedy i nehudebníka. Řekl bych dokonce – obzvlášť pro nehudebníka, který tvrdí, že je hluchý jak poleno a bojí se na nástroj sáhnout. Kalimba vypadá jako uhlazená destička s kovovými jazýčky. Vejde tak akorát do dlani a tak se nám často podaří přivést toho “nehudebníka” k tomu, aby ji vyzkoušel. U toho pozná, jak jednoduché je tvořit krásu. To je pak radosti… Zvonkohry zase děláme jak pro pohlazení oči, uši, ale i srdce. Každá z nich má svoje poselství. Jsou nejen krásným doplňkem do domácnosti, ale i zářičem, který pozvedá ty, kteří se otevřou jejímu působení. Dále mám více nástrojů ve fázi vývoje nebo mají specifické určení do terapií. Třeba tónové trubice jsou skvělé pro rozjímání, tak si o ně žádají terapeuti, ale častěji a častěji se ozývají i “obyčejní” lidé, kteří pomoci trubic čistí prostor nebo jednoduše relaxují, zpívají s nimi atd.

V čem se vyjímají vaše nástroje?

Všechno, co si od nás pořídíte je precizně naladěné a řemeslně zpracované. To beru jako základ, jenže v době instantních

řešení začíná to být vyjímečná vlastnost. Na štěstí přichází k nám podobně ladění lidé a vznikají z toho fantastické věci. Dělám třeba zvonkohry, kde jako závaží vkládám drahé kameny. Jednou přišel zákazník a zažádal o polodrahokam do… kalimby. To mne tak nadchlo, že od této objednávky jsem vyrobil jich už velké množství. A tak naše nástroje nejen dobře zní, jsou jednoduše ovladatelné, ale nesou punc jedinečnosti, protože každý kousek dřeva je jiný a ještě k tomu často zdobený.

Jaký je váš oblíbený hudební nástroj?

To se vyvíjí. Býval to alternativní nástroj jménem Hang, který mě dostal k melodickým a harmonickým nástrojům. Potom to několik let byla kalimba a momentálně vládne harfa. A tak nějak cítím, že ta zůstane na vrcholu.

Kdo je váš typický zákazník?

U zvonkohry to může být kdokoliv. Kalimby si kupuje většinou člověk z alternativních kruhů. Ale tento nástroj už prosákavá do běžného života a díky tomu stále častěji zní kalimba ve školce, u postýlky miminka, hrají na ní žáci ze základní třídy, turisté nebo… babičky. Velká část naších zákazníků má kalimbu jako svůj první hudební nástroj. A to jak děti, tak dospělí. Zahraje si na ni úplně každý. Už první brnknutí je čistý tón, ne jako na housle, kde se musíte naučit správné držení samotného nástroje, nemluvě o hrání. Mým posláním je přinést umění zpět lidem, protože v určitém období jsme jej vytlačili z běžného života. Dali jsme ho pryč z rukou lidu a vložili do rukou profesionálů. Přestali jsme ho provozovat od lidových tanců, zpěvu, kreslení až po zpívání dětem před spaním. Kalimba má potenciál přinést lidem hudbu zpět. A k tomu chceme přispět svým dílem.

Děkuji za krásné povídání.

A já děkuji za pozvání. Těším se na viděnou!

Tomáš Jarošek – Melodie a harmonie. To jsou dva důležité aspekty v životě dvaatřicetiletého Tomáše Jaroška z Pístovic, který se věnuje muzikoterapii. Nástroje na které hraje, jsou neotřelé, v současnosti je to převážně kalimba. Před časem si navíc některé začal sám vyrábět. „Hudba mě uchvacuje stále znovu a znovu. Velkým milníkem mého života byl počátek muzikoterapie a pak následně výroba hudebních nástrojů,“ říká Jarošek. Začal v době, kdy objevil studium na Akademii Alternativa. Tam posléze absolvoval z oboru uměleckých terapií se zaměřením na muzikoterapii. Za dobu tohoto tříletého sebezkušenostního výcviku kombinovaného se studiem se postupně seznámil s arte, drama, tanečně pohybovou a samozřejmě muziko-terapií. Cesta k výrobě hudebních nástrojů a vůbec zájmu o teorii, matematiku a fyziku hudby přišla v druhém ročníku studia, kdy ho velmi oslovil český muzikoterapeut a výborný hráč na lyru Honza Braunstein.